<<  Geri Dön

Porselen ile ilgili genel bilgiler

Porselen: Esası “kaolin” maddesi olan, genellikle beyaz ve yarı saydam görüntüde renksiz, saydam bir ‘’Sır’’ (emayla) kaplı ve sıkı bir hamurdan elde edilir.  %50 kaolin(porselen toprağı), %25 feldspattan, %25 kuvars karışımından elde edilen hamurun şekillendirilmesiyle ürünler (fincan, vazo, tabak, vs..) oluşur.

Pişirme: Çamur halindeki porselen hamuru önce 1000o-1250o C'de fırınlanarak bisküvi denilen haline getirilir daha sonra renkli veya renksiz bir ‘’sır’’la kaplanarak 1400oC de tekrar fırınlanarak kullanım için hazır hale gelir.

Dekorlama: Sırlanmış porselen objenin üzerine dekorlamanın birden fazla değişik yöntemi uygulanabilir. Klasik, serbest, etiket, pistole, file bunlardan birkaçıdır.

Tasarlanan desene göre; klasik desen isteniyorsa obje üzerine kopyalanarak veya porselen için hazırlanan hazır çıkartmalar yapıştırılarak ya da serbest desen isteniyorsa sadece hayal gücü ile dekorlanan objeler desene ve uygulanan fırça tekniğine göre birkaç defa fırınlanarak kullanıma hazır hale gelir.

Kullanılan Boya: Porselen boyaları toz halde bulunur. Boyayı hazır hale getirmek için istenilen renkteki toz boya selülozik veya su bazlı medyum veya farklı yağlar ile ezilerek istenilen sürülebilir kıvama getirildikten sonra dekorlamada kullanılır.

 

Boyama

Klasik boyama: Klasik fırça teknikleri uygulanan desen çalışmalarıdır. Genelde desenlerdeki motif renkleri tek tonda uygulanır.

Serbest boyama: Renk, fırça darbesi, desen oluşumu tamamen objeyi boyayan kişiye kalmıştır. Genelde desen çizilmez sadece nereye,ne yapılacağı  projelenir, desen yerleri istenirse belirlenir çeşitli boya kıvamları ve teknikleriyle uygulanır.

 

Dekorlama Tekniklerinden Bazıları:

İğneleme Yöntemi: Aynı desen birden fazla çalışılacak ise çalışmak istenilen desen aydınger kağıt üzerine çizildikten sonra her çizgisi bir iğne yardımıyla kısa aralıklarla delinerek desen ortaya oluşturulur. Delinme işlemi bittikten ve desen tekrar ortaya çıktıktan sonra uygulanmak istenilen objenin üzerine yerleştirilerek sabitlenir. Daha sonra en çok kullanılan ürün olarak kömür tozu bir tülbent veya seyrek dokulu bir kumaş içine konarak iyice sıkılıp bağlanarak desen üzerinde gezdirilerek kumaşın dokusundan çıkan ince kömür tozlarının aydınger üzerindeki desen deliklerinden porselene inmesi sağlanır. Porselen obje üzerindeki desen şablonu çıkartıldığında desen obje üzerine aktarmış olunur. Bu uygulama aynı ölçülerdeki diğer objelere de aynı şekilde aktarılarak zaman kazandırır. Çoklu üretim için kullanılan tekniktir.

Klasik fırça: Boza kıvamında hazırlanan boya fırça üzerine alındıktan sonra boyanacak desen bölgesi üzerinde fırçadaki boya akıtılarak, el kaldırmadan ve fırça zemine değdirilmeden kaydırılarak fırça üzerindeki boya bitene dek desene yayılmasıdır.

Serbest fırça: Serbest fırça tekniği, fırça darbesi ile tek hareketle desene ışık ve gölge katarak motifin şekillenmesidir.

Kazıma: Kazıma tekniği uygulacak olan alan tamponlama veya pistole uygulanarak komple boyanır. Boya kuruduktan sonra uygulanılacak desen ince uçlu bir alet yardımıyla boya kazınarak desen oluşturulur.

Süngerleme: Boya boza kıvamında bol medyumlu olarak hazırlanıp bir parça sünger yardımıyla istenilen yerlere boya eşit dağıtılacak şekilde hafif darbelerle objeye aktarılarak dekorlanır.

Pistole: Kompresör ile boyanın istenen obje üzerine püskürtülerek uygulanmasıdır.

Kontür: Klasik desenlerde; desenin etrafında kalın, koyu ton veya farklı renkle çizgi şeklinde boyanmasıdır.           Serbest desenlerde ise desen renginin iki-üç ton koyu rengi veya altın ile ince çizgi şeklinde boyanmasıdır. Desenin belirginleşip ortaya çıkmasını sağlar.

File: Objelerin kenar, ağız veya bitişlerine "Turnet" yardımıyla  sürülen boya veya altındır.

Turnet: Seramikçilerin de kullandığı döner tablaya verilen addır.

 

 

 

Boya pişirme:

Dekorlama işlemleri arasında ve bitiminde kullanılan boyanın gereklilikerine göre obje dekorun sabitlenmesi için fırınlanır.

Fırınlanan objeler fırından her zaman bütün olarak çıkmayabilir. Porselen yapım aşamasından kaynaklanan hatalar yüzünden porselen obje fırından çatlamış, kırılmış olarak da çıkabilmektedir. Boya kıvamı çok kalın olduğunda ise boyalar çatlayıp dökülür.